RN731JTTD48R1B50
Mfr.Part #
RN731JTTD48R1B50
Description
RES 48.1 OHM 0.1% 1/16W 0603
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
48.1Ohm
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
2
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD48R1B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD48R1B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C