RN731JTTD4872F25
Mfr.Part #
RN731JTTD4872F25
Description
RES 48.7K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
2
Power Rating :
63mW
Resistance :
48.7kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD4872F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4872F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C