RN731JTTD4872D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4872D100
Description
RES 48.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
48.7kOhm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RN73
Datasheets
RN731JTTD4872D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4872D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 48.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C