RN731JTTD4871F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4871F100
Description
RES 4.87K OHM 1% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
4.87kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD4871F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4871F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C