RN731JTTD4871D50
Mfr.Part #
RN731JTTD4871D50
Description
RES 4.87K OHM 0.5% 1/16W 0603
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Working Voltage :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.87kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD4871D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4871D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C