RN731JTTD4870F100
Mfr.Part #
RN731JTTD4870F100
Description
RES 487 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
487Ohm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD4870F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4870F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 487Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C