RN731JTTD4870F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4870F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 487 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
487Ohm
Series :
RN73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C