RN731JTTD47R5F50
Mfr.Part #
RN731JTTD47R5F50
Description
RES 47.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Thin Film
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
47.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD47R5F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD47R5F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C