RN731JTTD47R5F25
Mfr.Part #
RN731JTTD47R5F25
Description
RES 47.5 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
47.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD47R5F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD47R5F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C