RN731JTTD47R5D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD47R5D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Resistance :
47.5Ohm
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C