RN731JTTD47R5B50
Mfr.Part #
RN731JTTD47R5B50
Description
RES 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
47.5Ohm
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm