RN731JTTD47R0D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD47R0D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
47Ohm
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V