RN731JTTD47R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD47R0B25
Description
RES 47 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
57
In Stock :
57
Resistance :
47Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RN73
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0603
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD47R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD47R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C