RN731JTTD4752D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4752D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47.5K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
47.5kOhm