RN731JTTD4751D50
Mfr.Part #
RN731JTTD4751D50
Description
RES 4.75K OHM 0.5% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
4.75kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD4751D50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4751D50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C