RN731JTTD4751D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4751D25
Description
RES 4.75K OHM 0.5% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RN73
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Resistance :
4.75kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD4751D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4751D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C