RN731JTTD4751C10
Mfr.Part #
RN731JTTD4751C10
Description
RES 4.75K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.75kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD4751C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4751C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C