RN731JTTD4750D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4750D100
Description
RES 475 OHM 0.5% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Resistance :
475Ohm
yes
Datasheets
RN731JTTD4750D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4750D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 475Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C