RN731JTTD4750B25
Mfr.Part #
RN731JTTD4750B25
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
475Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD4750B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4750B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 475Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C