RN731JTTD4702F10
Mfr.Part #
RN731JTTD4702F10
Description
RES 47K OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
47kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD4702F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4702F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C