RN731JTTD4702D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4702D100
Description
RES 47K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
47kOhm
Series :
RN73
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD4702D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4702D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C