RN731JTTD4702C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4702C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47K OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Resistance :
47kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RN731JTTD4702C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4702C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C