RN731JTTD4701B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4701B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
4.7kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD4701B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4701B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 4.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C