RN731JTTD4700B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4700B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
211
In Stock :
211
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
470Ohm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0603
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
1608
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD4700B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4700B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 470Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C