RN731JTTD46R4D25
Mfr.Part #
RN731JTTD46R4D25
Description
RES 46.4 OHM 0.5% 1/16W 0603
Moisture Resistant
Pbfree Code :
EAR99
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
46.4Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD46R4D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD46R4D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 46.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C