RN731JTTD4642D100
Mfr.Part #
RN731JTTD4642D100
Description
RES 46.4K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
46.4kOhm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD4642D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4642D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 46.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C