RN731JTTD45R3D100
Mfr.Part #
RN731JTTD45R3D100
Description
RES 45.3 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
Resistance :
45.3Ohm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD45R3D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD45R3D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 45.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C