RN731JTTD4592D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4592D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 45.9K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
45.9kOhm