RN731JTTD44R8B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD44R8B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 44.8 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
44.8Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD44R8B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD44R8B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 44.8Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C