RN731JTTD44R2F50
Mfr.Part #
RN731JTTD44R2F50
Description
RES 44.2 OHM 1% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
44.2Ohm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD44R2F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD44R2F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 44.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C