RN731JTTD44R2D100
Mfr.Part #
RN731JTTD44R2D100
Description
RES 44.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
yes
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
44.2Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD44R2D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD44R2D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 44.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C