RN731JTTD44R2C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD44R2C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 44.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
44.2Ohm
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RN73
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.25%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD44R2C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD44R2C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 44.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C