RN731JTTD44R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD44R2B50
Description
RES 44.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
44.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD44R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD44R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 44.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C