RN731JTTD4420F50
Mfr.Part #
RN731JTTD4420F50
Description
RES 442 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
442Ohm
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Series :
RN73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
yes
Datasheets
RN731JTTD4420F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4420F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 442Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C