RN731JTTD43R7F100
Mfr.Part #
RN731JTTD43R7F100
Description
RES 43.7 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
43.7Ohm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD43R7F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD43R7F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 43.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C