RN731JTTD43R0D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD43R0D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 43 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Resistance :
43Ohm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RN73
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C