RN731JTTD43R0C50
Mfr.Part #
RN731JTTD43R0C50
Description
RES 43 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
43Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm