RN731JTTD43R0B25
Mfr.Part #
RN731JTTD43R0B25
Description
RES 43 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
43Ohm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Thin Film
Datasheets
RN731JTTD43R0B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD43R0B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C