RN731JTTD4372D25
Mfr.Part #
RN731JTTD4372D25
Description
RES 43.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
43.7kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RN731JTTD4372D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD4372D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 43.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C