RN731JTTD4370F50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD4370F50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 437 OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
437Ohm