RN731JTTD42R7F25
Mfr.Part #
RN731JTTD42R7F25
Description
RES 42.7 OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Resistance :
42.7Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
EAR99
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
1 (Unlimited)
Datasheets
RN731JTTD42R7F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R7F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C