RN731JTTD42R7F100
Mfr.Part #
RN731JTTD42R7F100
Description
RES 42.7 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
450μm
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
42.7Ohm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD42R7F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R7F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C