RN731JTTD42R7D25
Mfr.Part #
RN731JTTD42R7D25
Description
RES 42.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Resistance :
42.7Ohm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD42R7D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R7D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C