RN731JTTD42R7B50
Mfr.Part #
RN731JTTD42R7B50
Description
RES 42.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
42.7Ohm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD42R7B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R7B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C