RN731JTTD42R2F50
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2F50
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
42.2Ohm
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD42R2F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C