RN731JTTD42R2F25
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2F25
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Resistance :
42.2Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD42R2F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C