RN731JTTD42R2F100
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2F100
Description
RES 42.2 OHM 1% 1/16W 0603
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
EAR99
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Height :
450μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Resistance :
42.2Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W