RN731JTTD42R2D25
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2D25
Description
RES 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
42.2Ohm
Tolerance :
±0.5%
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD42R2D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C