RN731JTTD42R2D100
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2D100
Description
RES 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
42.2Ohm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
2
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD42R2D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C