RN731JTTD42R2C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD42R2C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 42.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25%
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
42.2Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD42R2C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD42R2C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C